קייטרינג חלבי וההיסטוריה של השוקולד

קורטז הציג שוקולד לספרד בשנת 1519 והיום היא ממתק אהוב בעולם ומצב הרוח משפר. שוקולד: שוקולד מריר, שוקולד חלב, שוקולד מלא של אגוזים, צימוקים או שקדים ודבש, קרם שוקולד, עוגות שוקולד, סוכריות, גביעי גלידה, מערבולות שוקולד עם מנטה – שוקולד! פינוק עולמי אהוב המגיע בצורות, טפסים רבים וטעמים. השוקולד, אחרי הכל, מחולל ניסים קטנים ומועדף בקייטרינג חלבי כשר. חגיגות מיוחדות תמיד כוללים מספר עצום של פינוקי שוקולד בקייטרינג.

 

"בני המאיה" קטפו תרמילי הקקאו מעצי קקאו לפני 3000 שנה, תוססו אותם, כך הכינו משקה מר שוקולדי בשם xocoatl, כלומר מים מרים. לפעמים הוסיפו וניל או תירס לדלל את הטעם החזק. הם לגמו מהמשקה במהלך טקסים דתיים שבעצם משמש את השעועית כמקור טבע. כריסטופר קולומבוס הביא פולי קקאו בחזרה לספרד בשנת 1502, אבל זה לא היה עד 1519, כי אף אחד לא ממש שם לב לשוקולד. ספרדית כובשת בשם הרנאן קורטז, כאשר נדגמם המשקה המר בעולם החדש, הביאה את המתכון חזרה לספרד. רוב הספרדים מצאו את המשקה יותר מדי מר והוסיפו סוכר כדי לעשותו טעים יותר. כאשר הנסיכה מריה תרזה נישאה ללואי הארבעה עשר, מלך צרפת, היא לקחה את חיבתה, משקה ה- xocoatl, איתה לפריז ב- 1657 כך בחנות בלונדון נמכר שוקולד מוצק, בתי שוקולד שגשגו בכל רחבי אירופה, בעיקר קייטרינג חלבי עשיר, שכן הם היו האנשים היחידים שיכלו להרשות לעצמם ליהנות מהתענוג.

במהלך העשורים הקרובים חידשו יותר ויותר כגון ערבוב שוקולד עם חלב במקום מים ופטנטים כמו תהליך ייצור אבקת קקאו. חברת "דורצ'סטר" במסצ'וסטס היתה יצרנית השוקולד הראשונה בצפון אמריקה בשנת 1765. בשנת 1847 חברת "פריי ובניו" באנגליה לקחה חמאת קקאו וערבבה אותה עם משקאות שוקולד. עד 1876 השוויצרים הוסיפו חלב לשוקולד כהה בדרך כלל כדי ליצור שוקולד חלב, מעדן שהפך פופולרי מאוד.

החידושים בייצור עזרו למחיר השוקולד לרדת כך שעד סוף שנת 1800 השוקולד היה זמין לכולם, לא רק לעשירים שהרבו בקייטרינג חלבי מענג.

עצי הקקאו גדלים הכי טוב באקלים חם ולח. העצים לייצר פירות שנקראים that’s, בערך בגודל של אננס, ובתוכם זרעי קקאו, או פולי קקאו. לאחר בשלות הם נקצרים, תוססים במשך כ- 7 ימים, מיובשים ונשלחים לאחר מכן למעבדי שוקולד. מדינות כמו גאנה, ניגריה ואינדונזיה הן היצרניות הגדולות של פולי קקאו. הצריכה ברחבי העולם הוא בין 6-700,000 טון בשנה. כמו פולי קפה, פולי קקאו נושאים את הטעם הייחודי של האזור שלהם.

בממוצע, בכל צפון אמריקה צורכים כ -12 ק"ג של שוקולד בשנה. האזרחים הדנים, לעומת זאת, צורכים קרוב ל- 30 ק"ג בשנה. יש 1,000 קלוריות בק"ג של שוקולד, כמו גם פחמימות, חלבון, שומן ומינרלים. השוקולד מכיל כימיקלים רבים, בעיקר תרכובות, תאוברומין ו- methylxanthine (קשור לקפאין), phenylethyamine, אפקטים במוח כמו ירייה טבעית של אדרנלין שגורם לרמות דופק וסוכר לעלות ולייצר תחושה של אושר ורווחה. לא פלא ששוקולד הוא כזה חטיף פופולרי סתם כך באמצע היום, כמתנה ולאירוח כגון קייטרינג חלבי.

קיימים חמישה סוגים של שוקולד: ליקר – נוזל המופק מפולי קקאו, שוקולד מתוק למחצה או כהה, שוקולד חלב, שוקולד מתוק אשר משמש בעיקר לקשט ושוקולד לבן המשמש בעיקר כחמאת קקאו. כמובן שכל הסוגים ניתנים בקייטרינג חלבי עשיר ומפנק.


 

  • Google+ Clean
  • Twitter Clean
  • facebook

לפרטים והזמנות: ורד- 054-4705528 | אלמוגית- 054-2275567 | רח' היוצרים 3, לוד.